Zanim powstał budynek szkolny w Brzezinach, w latach 20. XX w. dzieci uczyły się w trzech prywatnych domach. Stefan Ciszkowski (1898-1951) objął obowiązki kierownika szkoły pod koniec lat 20. XX wieku i od razu zaczął z okolicznymi mieszkańcami budować szkołę, do której wprowadzili się w 1933 roku.

Brzeziny Ciszkowskiego

Brzeziny Ciszkowskiego

Był polonistą, a uczniowie wspominają go jako człowieka o wielkiej kulturze osobistej, zaangażowanego w pracę i mówiącego pięknym językiem ojczystym. Pamiętają także jego żonę Sabinę (1902-1978), którą poślubił będąc wdowcem po śmierci w 1937 roku pierwszej żony Teodozji.
Działalność Stefana Ciszkowskiego cechowało poczucie wspólnoty i godności narodowej, które udzielały się uczniom. Wielu z nich skończyło studia lekarskie i inżynierskie.
W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej, działającej w konspiracji na terenie ówczesnej gminy Wiązowna i miał pseudonim Wiesław. Był dowódcą plutonu 782 w stopniu podporucznika, a w oddziałach Obroży brał udział w akcjach dywersyjnych. Był także ojcem 5 dzieci – 4 synów i córki, a jego wnuk Adam Ciszkowski jest burmistrzem Halinowa.
Odszedł w sile wieku, ginąc w 1951 roku w wypadku na drodze ze szkoły w Brzezinach do domu w Halinowie. Pochowano go na cmentarzu parafii św. Anny w Długiej Kościelnej.

Numer: 7/8 (1270/1271) 2022   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *